Rok szkolny 2016/17 rokiem wolontariatu

Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. I tak np. rok szkolny 2015/2016 był „Rokiem otwartej szkoły”, a 2014/2015 – „Rokiem szkoły zawodowców”. Podczas czwartkowej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego Pani minister poinformowała, że rozpoczynający się rok szkolny będzie rokiem wolontariatu. „Człowiek żyje dla siebie, chce być zadowolony ale musi żyć też dla drugiego człowieka, dla wspólnot, w których funkcjonuje” „Chodzi o to, żeby dzieci i młodzież przyzwyczajać, że funkcjonują w społeczeństwie”.

Wolontariusze naszego gimnazjum odpowiedzieli na wezwanie Pani Minister poprzez działalność w społeczności szkolnej i lokalnej. Podejmujemy dzieła wspierające drugiego człowieka, które uczą nas solidarności z drugim – potrzebującym.

 

Akcja Pola Nadziei.

Pola Nadziei to kampania, którą stworzyła Organizacja Charytatywna Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Jej ideą jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los człowieka u kresu życia. Symbolem kampanii jest kwiat żonkila, który oznacza nadzieję dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.

W Polsce kampanię Pola Nadziei od 1981 roku prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie.

Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum przystąpił do Szkolnego Klubu Żonkila i zgłosił swoje uczestnictwo w akcji „Pola nadziei” 2016/ 2017 rok.

W październiku grupa wolontariuszy gimnazjalistów rozpoczęła w naszej szkole kampanię Pola Nadziei w ramach współpracy z Hospicjum. Pierwszym jej etapem było pozyskanie funduszy w czasie szkolnej dyskoteki na zakup cebulek żonkili. Drugi etap – bardziej praktyczny – polegał na posadzeniu 28 października cebulek żonkili przed szkołą. Dzięki sprzyjającej pogodzie wszystko poszło bardzo sprawnie i tylko czekać na efekt naszego przedsięwzięcia wiosną.

 

 

Akcja – Mikołajki dla schroniska ANIMALS w Oświęcimiu.

30 listopada zakończyła się akcja zbierania potrzebnych rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Oświęcimiu. Przez cały październik i listopad uczniowie naszej szkoły przynosili dary dla zwierzaków: koce, ręczniki, pościel, karmę dla kotów i psów, środki czystości, a także wszelkiego rodzaju zabawki dla zwierząt. Akcja okazała się bardzo udana, gdyż zebraliśmy pokaźną górę potrzebnych rzeczy dla zwierząt. Za każdy dar serca i bezinteresowny gest wszystkim gorąco dziękujemy w imieniu opiekunów schroniska i ich podopiecznych.

 

 

Obchody Dnia Wolontariusza 2016. Szkolne i klasowe – Mikołajki.

5 grudnia obchodziliśmy w naszym Gimnazjum po raz drugi wyjątkowe święto. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który połączyliśmy ze świętowaniem szkolnych i klasowych – Mikołajek. Jest to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1986 roku, w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darują innym. Niewielka Impreza zorganizowana została w naszej szkole przez grupę działających wolontariuszy oraz Samorząd Uczniowski.

Uczniowie na tę okoliczność założyli żółte koszulki z napisem „Zaczaruj ludzi wszystkich wokół nas, czystym sercem” oraz czerwone mikołajkowe czapki.

Chłopcy z grupy wolontariatu przygotowali plakaty informujące o tym przedsięwzięciu, oraz ulotki z których można było się dowiedzieć o celach i zadaniach wolontariatu.

Jednym z punktów naszego Dnia Wolontariusza była sprzedaż upieczonych przez nasze uczennice pierniczków. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na świąteczną pomoc w szlachetnej paczce dla chorego chłopca.

Ważnym momentem tegorocznego Dnia Wolontariusza było wręczenie podziękowań tym wolontariuszom którzy w sposób szczególny wykazali się zaangażowaniem i pracą na rzecz szkolnego wolontariatu.

W tym dniu w szkole odbywały się również klasowe Mikołajki, podczas których uczniowie przekazywali sobie wcześniej przygotowane prezenty.

Miłym akcentem tego dnia było rozdawanie słodkich upominków uczniom zakupionych przez Radę Rodziców z okazji mikołajek.

Wszystkim, którzy włączyli się w organizację naszego przedsięwzięcia, wspomogli, przygotowali i brali udział w zabawie – serdecznie dziękujemy.

 

Akcja „Ludzie listy piszą…”

5 grudnia 2016 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariatu. Jednak pomoc, wsparcie, wrażliwość na ludzkie cierpienie i potrzeby nie powinna być istotna tylko jednego dnia, dlatego wszyscy uczniowie zmobilizowali się i zaplanowali szereg akcji, które będą przypominać o potędze empatii.

Jedną z nich było pisanie listów, pomysł jest inspirowany akcją Amnesty International. Okazało się, że, kojarzony dotychczas z formą wypowiedzi kształconą na okoliczność testów, list może być sposobem sprzeciwu wobec drastycznego łamania w niektórych krajach praw człowieka. Ponadto dla młodych gniewnych okazał się doskonałym wykrzyczeniem buntu, który w nich tkwi i potrzebuje być przez innych usłyszany. W dobie e-maili, sms-ów sztuka epistolografii schodzi na margines. Nasi uczniowie dowiedli, że warto odkurzyć stary dobry zwyczaj, by żaden człowiek na margines nie został wyrzucony.

 

 

Kiermasz pierniczków

Jak co roku na dwa tygodnie przed świętami Samorząd Uczniowski wraz z grupą wolontariatu działającą w naszym gimnazjum zorganizował kiermasz sprzedaży pierniczków. Każda klasa upiekła i ozdobiła pierniczki według własnego pomysłu . Zapakowane ciasteczka zostały wystawiane na sprzedaż podczas przedświątecznego szkolnego kiermaszu .

Część zebranych pieniędzy młodzież gimnazjalna zdecydowała przekazać na rzecz chorego chłopca z Trzebini Dominika Bernady , podopiecznego fundacji „Iskierka”. Pozostałe pieniądze zostaną przekazane na inne cele charytatywne.

 

 

 

Chrzanów Powiat chrzanowski Biuletyn informacji publicznej