ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

1 grudnia, jak co roku na świecie, w Polsce, tak i w gimnazjum, obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Ręce w górę za profilaktyką HIV”.

Klasy I uczestniczyły w prelekcji przygotowanej przez uczniów klasy III b, pod kierunkiem  mgr Wioletty Jagody.

Zapoznano uczniów z symbolem – czerwoną wstążeczką, która nie tylko jest dowodem solidarności z ludźmi zakażonymi na HIV i chorymi na AIDS, ale uświadamia nam, że ludzie ci są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa  i powinni mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się.

Uczniowie zostali poinformowani o drogach zakażenia, oraz uświadomieni, w jakich sytuacjach mogą się czuć bezpiecznie w obecności  zarażonego ( kino, szkoła, basen…)

Na prelekcji uczniowie klasy IIIb  odczytali fragmenty „Pamiętnika Narkomanki” oraz przedstawili problem rodzin, które musiały zmierzyć się z obecnością wirusa/choroby w ich życiu. Wspomniano też, że każdego roku, w trzecią niedzielę maja, 115 krajów, w tym polska obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

Więcej informacji o problematyce HIV/AIDS na stronie  www.aids.gov.pl

Chrzanów Powiat chrzanowski Biuletyn informacji publicznej